V poslední době se opakovaně objevují zprávy o šikanování a pronásledování gayů v někdejších velkých republikách především evropské části bývalého Sovětského svazu státní mocí, ale i homofobií prostého lidu. V ohnisku pozornosti stojí hlavně Rusko. Ze zpráv v obecných médiích je ovšem zřejmé, že se zde nejedná o pouhou homofobii, problém je mnohem širší.
Michail Šiškin, ročník 1961, je jeden z nejvlivnějších soudobých spisovatelů Ruska. Mimo jiné obdržel všechny tři významné ceny za literaturu. Od roku 1995 žije Šiškin hlavně ve Švýcarsku. Momentálně tráví na pozvání Německé akademické výměnné služby (DAAD) rok v Berlíně. Jeho romány byly přeloženy do vícero jazyků.
Vladimír Sorokin platí za mistra přehánění, grotesky. Původně byl jako autor apolitický. V posledních letech se ale čím dál tím víc ujímá politických témat a formou kousavé satiry vykresluje křiklavě pestrý obraz ruské společnosti. Tak jako mnozí ruští spisovatelé před ním. Sorokinovy knihy jsou mezitím známé širokému ruskému i zahraničnímu čtenářstvu. Judith Huber se setkala s Vladimírem Sorokinem na okraji festivalu literatury na Monte Veritá ve Švýcarské Asconě, kde vystoupil jako host 23. března a mluvila s ním o situaci v jeho vlasti.