ffppdd (55/170/62)

– Praha 9 » Vysočany
Nejznámější pohlavní nemoci
Timto clankem nas bude provazet zkuseny dermatovenerolog MUDr. Richard Berger z kozniho oddeleni Vojenske nemocnice v Zabrdovicich. Jak je to tedy s temi chorobami bohyne lasky? Neni to az tak jednoduche, jak se nekteri domnivaji. Leckdo si pod pojmem pohlavni choroby predstavi kapavku, syfilis , nekdo snad jeste tzv. filcky a tim to hasne. Tak takhle by to dal neslo, vazeni (!), jak rika Ludek Sobota. Nejprve je treba rozlisit dve skupiny nemoci, a to sice nemoci pohlavni, ktere se tykaji primo pohlavnich organu a dale nemoci pohlavne sdelne, anglicka zkratka STD - sexually transmited diseases, ktere se netykaji jen pohlavnich organu, ale i dalsich organovych soustav. Predevsim se zde rozepisi o ctyrech nejcasteji se vyskytujicich STD, tedy o chlamydiose, kapavce, prijici a munkach. Velice zkratkovite se zminim o dalsich,mene castych STD, o kterych se pochopitelne muzete dozvedet vice na STUDu od dr. Bergera.



1. Chlamydiovy zanet mocove trubice

Dle statistik nejcasteji se vyskytujici pohlavne prenosna choroba. Puvodcem je bakterie Chlamydia trachomatis, ktera je zaludna v tom, ze zije uvnitr bunek, ktere vystylaji mocovou trubici, a tudiz se k ni velmi spatne dostavaji antibiotika, ktera by ji mimo bunku lehce zlikvidovala. Inkubacni doba je 5 - 9 dni, zdrojem nakazy je nemocny clovek, prenasi se zejmena pohlavnim stykem, vyjimecne mokrym pradlem a kontaminovanou vodou. Poslednimi vyzkumy se zjistila pritomnost chlamydii u 70 % muzu, u vetsiny se vsak neprojevuji zadne klinicke priznaky. Chlamydie byli izolovany nejen z mocove trubice, ale take z konecniku a krku (orofaryngu), je jasne, ze predevsim u gayu.

Priznaky: Predevsim paleni v mocove trubici s hlenovitym, hlenove - hnisavym, nekdy jen cirym vazkym vytokem. Paleni v mocove trubici se vetsinou zhorsuje pri moceni. Ovsem taky se muze stat, ze nemocni zadne paleni nepozoruji a dochazi u nich pouze k vytoku.

Diagnostika: Nekdy je dosti obtizna, zvlaste beznymi metodami, nebot se tezko kultivuje a mikroskopicky se rovnez vzdy nepodchyti, dari se zejmena imunofluorescencnimi metodami. Leceni: V pocatecnich fazich dobre zabiraji antibiotika dle citlivosti. Prejde - li v chronickou formu, leci se velmi spatne, nekdy se lecba tahne cele mesice.

Prevence: Na prvnim miste samozrejmne vernost, pri onemocneni je nutne soucasne lecit vsechny nakazene sexualni partnery, aby nedochazelo k tzv. " ping - pong " efektu, kdy se nemoc prenasi z jednoho na druheho (popr. na ctvrteho, pateho, sesteho ...). Rad bych upozornil na to, ze tato nemoc velmi rada prechazi pri neucinnem nebo zadnem leceni do chronicke formy, ktera se velmi tezko zvlada, proto doporucuji vcas navstivit lekare.

Jak jsem se zminil vyse, chlamydiim se dobre dari i na jinych mistech tela, nez je mocova trubice, kde take zpusobuje zanety, proto se o nich kratce zminim:

1/ zanet konecniku (proctitis): probiha prevazne bez priznaku, coz ovsem neznamena, ze se odsud nemuze pomoci neceho presunout jinam.

2/ zanet prostaty (prostatitis): probiha rovnez bez zjevnych priznaku a byva komplikaci zanetu mocove trubice

3/ zanet nadvarlat (epididymitis): take komplikace zanetu mocove trubice

4/ zanet hrtanu, nebo take chlamydiova angina: byva komplikaci, ktera vznika pri oralnim sexu



2. Kapavka (gonorea)

Puvodce je bakterie Neisseria gonorrhoeae, jsou to dva kokove k sobe prilozeni, jejich tvar se pripodobnuje ke kavovemu zrnu, tak je vidime i v mikroskopu. Primarne napada mocopohlavni organy, muze se vsak rozsirit i jinam. Inkubacni doba je 3 - 7 (10) dni, muze byt prodlouzena az na 21 dni. Zdrojem nakazy je vyhradne nemocny clovek a prenasi se temer vyhradne pohlavnim stykem. Jeji casty vyskyt se vyklada predevsim zvysujici se odolnosti teto bakterie vuci beznym antibiotikum, ke ktere doslo nemalym pricinenim samolecitelu teto nemoci. Kapavka je vysoce infekcni, riziko infekce pri styku s nemocnym muzem je 60 - 90 %.

Priznaky :

1/ akutni predni muzska kapavka: nejobvyklejsi, prvni priznaky jsou svedeni a paleni na konci mocove trubice, behem dvou dnu se objevi hlenovy, pak husty hnisavy vytok. Komplikaci teto formy byvaji zanety toporivych teles a zanety hlenovych zlazek mocove trubice, vytok hnisu z trubice, dochazi k zanetum zaludu a predkozky, coz muze vest k jejimu pozanetlivemu zuzeni.

2/ akutni zadni muzska kapavka: vznika pri nevcasnem zahajeni lecby antibiotiky, projevuje se palenim zadni casti mocove trubice pri moceni, castymi bolestivymi erekcemi, vytok je slabsi nez u predni kapavky. I u teto formy muze dojit ke komplikacim, a to k zanetu prostaty, vacku semennych, chamovodu, nadvarlat a k zanetu mocoveho mechyre.

3/ chronicka kapavka: vznika pri neucinne lecbe a nebo u nelecene akutni kapavky. Objektivnim priznakem byva nepatrny hlenovity vytok z mocove trubice, ktery lze zjistit zpravidla rano pred prvnim mocenim (tzv. ranni kapka). Subjektivni potize nejsou zadne, nebo jen lehke svedeni kolem usti trubice. Dlouhodobe trvani muze vest k sexualni neschopnosti

Zanety zpusobene gonokoky mimo pohlavni organy:

1/ zanet spojivek ocnich: vznika zanedbanim osobni hygieny pri probihajicim kapavcitem zanetu mocove trubice, prenos doslova rukou do oka

2/ zanet hrtanu a mandli krcnich: zejmena jako dusledek orogenitalniho styku, klinicke priznaky asi jen u 20 % nakazenych

3/ vzacne muze dojit k zanetu chlupovych vacku, ke vzniku kapavciteho vredu, obvykle na penisu a sourku.



Diagnostika: Provadi se mikroskopicke vysetreni vyteru z mocove trubice (ktere nejsou nikterak prijemne), dale kultivace gonokoku, serologickym vysetrenim, u homosexualu vytery z konecniku a krku. U chronickych infekci a u osob podezrelych z kapavky, u kterych nebyla pozitivni bezna diagnostika, se pouziva takzvana provokace gonokoku, at uz mistni fyzikalni ( t.j. zavadeni sond do mocove trubice), chemicka (vstrikovani roztoku dusicnanu stribrneho do moc. trubice), nejcasteji vsak nitrosvalovu injekci sterilniho mleka nebo alkoholu. Alkoholu lze pouzit i k ustni aplikaci (alkohol z rukou lekare je lekem !).

Lecba: Pouzivaji se antibiotika dle citlivosti. Kriteria vyleceni kapavky a prevence: Vymizeni klinickych priznaku nemusi znamenat vyleceni kapavky, nebot muze probihat i bezpriznakove, proto se provadi kontrolni vysetreni po ukoncene lecbe. Vetsinou druhy den po ukonceni lecby, pak za tyden a za ctrnact dni - zde se pouziva vyse zminene provokace. Kontrolni vysetreni se provadeji take pro castou recidivu kapavky. Nekdy take dochazi k pokapavcitemu zanetu mocove trubice (v 20 - 25 %), tento zanet je zpusoben jinymi mikroorganismy nez gonokoky (chlamydie, stafylokoky, streptokoky, kvasinky atd.)

Prevence spociva ve zjisteni zdroje infekce (zakonna povinnost nemocneho nahlasit vsechny sve sexualni partnery za posledniho pul roku), po dobu lecby je pisemne zakazan pohlavni styk. Z osobni prevence je nejucinnejsi spravne pouzity preservativ a pochopitelne partnerska vernost.



3. Syfilis (prijice, lues venerea)

I kdyz v posledni dobe se tato nemoc zacala znovu objevovat, neni az tak casta, a proto jen kratce.
Existuji dve formy prijice, vrozena a ziskana, zde se budu zabivat jen formou ziskanou. Puvodcem je spirocheta Treponema pallidum. Neprenasi se pouze pohlavnim stykem, ale rovnez pri nedodrzovani zasad hygieny. Zdrojem je nemocny clovek.

Priznaky:

* inkubacni stadium je 20 - 40 dni, priznaky v tomto obdobi jsou nespecificke, patri k nim nechutenstvi a apatie.

* stadium primarniho syfilis :trva pet tydnu, ke konci inkubacni doby v miste, kde vnikl puvodce do tkane (nejcasteji penis), se objevi zacervenala zatvrdlinka, ktera se v nekolika dalsich dnech premeni v utvar velikosti cocky (tzv. ulcus durum = tvrdy vred), ktery neni bolestivy. Komplikaci primarniho syfilis muze byt zanet predkozky a zaludu. Pozor na tzv. maskovanou prijici, v tomto pripade je narusen normalni prubeh nemoci a nedochazi ke vzniku primarniho projevu. K tomuto jevu dochazi napr. pri lecbe antibiotiky z jineho duvodu v inkubacni dobe.

* stadium sekundarni syfilis: vznika od 8.tydne, nejpozdeji 20 tydnu a trva 2 - 3 roky i dele. V tomto obdobi vznika povsechny zanet miznich uzlin, ktere jsou tuhe, nebolestive, lehce pohyblive proti podkladu a maji velikost hrachu nebo fazolky. Na zacatku tohoto stadia byva zvysena teplota, bolest kloubu a hlavy. Pote vznikaji ruzove az nahnedle skvrnky na kuzi velikosti cocky az penizku. Jindy muze vzniknout bradavicka. Mohou vzniknout i dalsi projevy, o kterych nema smysl se zde zminovat, nebot kazdy normalni clovek by byl v teto fazi jiz v peci lekaru.

Diagnostika: Provadeji se ruzne serologicke testy a objevenim typickych klinickych priznaku.

Lecba: Nejvetsi nadeji na vyleceni ma samozrejme prvni stadium syfilis. Provadi se antibiotiky, vuci kterym jsou puvodci citlivi.



4. Munky (filcky, ftiriasis)



Puvodcem je ves Phthirius pubis, ktera zije predevsim na ochlupeni kolem genitalu. Pri silne invazi take v ochlupeni na brise, na prsou, v podpazi a v oboci, popr. vousech. Puvodce svym tvarem pripomina kliste, ma ploche telo velikosti asi 3 mm, zlutou barvu.

Vyvoj: Samicky ziji asi 3 tydny, za tuto dobu snesou 20 - 40 vajicek, z kterych se za 7 dni lihnou larvy, ktere dospeji do 14 dni a cyklus se znovu opakuje.

Epidemiologie: Inkubacni doba je 3 - 4 tydny, zdrojem nakazy je nemocny clovek. K prenosu dochazi nejcasteji pri pohlavnim styku, vzacne pradlem, pokryvkami nebo sedatkem na zachode.

Priznaky: Svedeni v ochlupeni kolem penisu, pri delsim pobytu munek v ochlupeni dochazi ucinkem enzymu v jejich slinach, ktere pusobi na krevni barvivo, ke vzniku modrych skvrn v kuzi.