Také občas v noci slýcháte podezřelé šustění či hryzání, kterému nemůžete přijít na kloub? Není se, ale čeho bát. To se nejspíš u vás doma zabydlela Šustilka, jedno z velmi rozšířených a zcela neškodných domácích strašidýlek. Pokud ve spíži objevíte drobečky ze sušenek nebo nakousanou hrušku, zřejmě v tom má prsty
Spížník. Na pastičky ale rovnou zapomeňte, tento skřítek může být velice užitečný. Spolehlivě likviduje šváby, moly a další obtížný hmyz. Výbornými pomocníky jsou také další skřítkové, například Elfík pokojový, který se stará o to, aby vám doma rostliny báječně prospívaly, nebo Skřítek hospodáříček. Ten je pro majitele domu skutečný poklad. Umí totiž odvrátit různé nehody a nepříjemnosti. Oba tito skřítkové jsou velmi skromní, pokud jim chcete udělat radost, připravte jim na talířek trochu sladké kaše s medem nebo kousek koláče. Získáte tak věrné přátelé a spolehlivé pomocníky.
Elfík pokojový – prospívá domácím květinám
Půvabný a nenápadný skřítek se nejraději zdržuje v domácnosti, jejiž majitel vášnivě pěstuje pokojové květiny všech druhů. Elfík žije v hustých korunkách fuchsií či fíkusů, a protože je velmi drobný, nemusíte o něm vůbec vědět. Je velký asi jako motýl, rozpětí křídel má maximálně 3 cm. Živí se květinovým pylem a šťávou, občas si ale rád zpestří jídelníček kapkou medu nebo malým úlomkem cukru. Miluje totiž sladké. V zimních zahradách a sklenících mohou žít nepozorovány celé rodiny Elfíků. Hubí mšice a další škodlivý hmyz, proto patří k nesmírně užitečným strašidýlkům.
Zášupšák – schovává klíče a ponožky
Tohle škodolibé strašidýlko, nebo spíš lumpárny, které provádí, zná určitě každý. S velkou oblibou totiž schovává různé věci, které právě nutně potřebujete. Nejhorší je Zášupšák specializovaný (nebo-li Ing. Zášupšák) na klíče či na ponožky. Pokud se vám pravidelně nedaří dát dohromady jediný pár ponožek, můžete si být téměř jistí, že máte v revíru Ing. Zášupšáka. Ten přímo miluje, když se mu podaří dovést člověka až na pokraj šílenství. Avšak ve chvíli, kdy dotyčný své pátrání vzdá, nebo si pořídí novou věc, se ztracený předmět zpravidla „zničehonic“ zase objeví.
Skřítek chůvička – stará se o děti
Tento roztomilý skřítek žije pouze v domácnostech, kde jsou děti, které rád opatruje. Hledá jim dudlík, když ho někam zahodí, vypráví jim pohádky a zpívá jim do ouška, aby se jim lépe usínalo. Chrání je také před různými nebezpečími, včetně zlých strašiel. Spokojí se se zbytkem kaše ze dna talířku nebo trochou mléka, které zůstane v lahvi. Když děti odrostou, přežívá ve škvírách trámů na půdě či v krabici s odloženými hračkami, kde si uplete teplé hnízdečko ze staré dětské čepičky, a čeká na další generaci. Tito skřítci se dožívají vysokého věku.
Trpaslík zahradník – pečuje o dobrou úrodu
Tento druh skřítka patří dnes již mezi silně ohrožené druhy. Kdysi se hojně vyskytoval v zahradách, kde jeho přítomnost velmi prospívala užitkovosti a kráse. Postupem času se z něj však stal symbol kýče a pokleslého umění. V současné době se ale opět začíná blýskat na lepší časy. Je vysoký 12 – 15 cm a červenou čepičku nosí z bezpečnostních důvodů, jako odrazku, aby ho zahradní nezašlápl. Bohužel kvůli dnešní byrokracii musí pravidelně za něj zahradník podepisovat BOZP. Domlouvá květinám a zelenině, které pak lépe rostou, a pomáhá hubit mšice.
Další praktické rady
Věnujte jim jeden starý šuplík
Domácí skřítkové milují různá tajuplná zákoutí, kde si mohou odpočívat pěkně v klidu, ničím a nikým nerušení. Vyčleňte jim doma starý dřevěný šuplík, podobný „azyl“ určitě ocení.
Zašroubujte lahve s alkoholem
Skřítkům alkohol velice škodí. Proto všechny lahve důkladně uzavřete. Vyhnete se tak i dalším problémům. Například takový opilý Spížník dokáže natropit ve spíži neuvěřitelný nepořádek.
Jděte si zakouřit ven nebo na balkon
Pokud je to aspoň trochu možné, omezte kouření. Cigaretový kouř skřítkové velmi špatně snáší, způsobuje jim mnoho nemocí.