Svoboda (ČEZ): Do roku 2015 bude poptávka stagnovat při růstu produkce, odložení povolenek trh nespasí
Podle obchodního ředitele společnosti ČEZ bude poptávka po elektrické energii v regionu CEE do roku 2015 pouze stagnovat. Naproti tomu produkční kapacity budou dále růst a to o cca 10 GW.
Pro srovnání ČR spotřebuje ročně cca 65 GW elektrické energie, Polsko 142 GW, Slovensko 27 GW a Maďarsko 41 GW.
Podle Svobody dále dynamicky porostou výrobní kapacity u obnovitelných zdrojů a růst poměru OZE na celkovém produkčním portfoliu. Do roku 2020 očekává pokles podílu konvenčních zdrojů o cca 20%.
Na adresu odložených aukcí nových emisních povolenek Svoboda očekává, že tento krok nevyřeší problém de facto zhrouceného trhu s emisními povolenkami, který je jedním z důležitých faktorů ovlivňujících celkový pokles cen elektrické energie. Efekt odkladu emisí nových povolenek bude vykompenzován narůstajícím objemem produkce dotované elektřiny z OZE.
Komentář:
Loni na podzim Svoboda odhadoval, že by se ceny elektřiny mohly tento rok odrazit ode dna.
ČEZ měl k 1. listopadu předprodáno 86% produkce na rok 2014 při průměrné ceně 44,6 EUR/MWh a 63% produkce na rok 2015 při ceně 41,5 EUR/MWh a 27% produkce na rok 2016 při průměrné ceně 40 EUR/MWh. Prezentovaná data sice ukazují zrychlení prodejů, ale zároveň také zhoršení dosahovaných průměrných cen.
Ve světle nového komentáře se zdá, že růst cen elektrické energie není příliš pravděpodobný by spíše naopak.
Důležitým faktorem je v tomto ohledu také to, že cena elektřiny se pomalu ale celkem jistě stává politickým tématem. V Bulharsku nepokoje vedly k direktivnímu snížení cen elektrické energie. Evropské firmy upozorňují, že pokud Evropa setrvá u svých ambiciózních "zelených" plánů a bude dále silně podporovat dotované OZE může to v relativně krátké době vyústit v totální nekonkurenceschopnost evropských podniků, které nebudou schopné čelit světové konkurenci.