HIV pozitivní mají problém sehnat lékaře. Bojí se, že je nechají zemřít - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

HIV pozitivní mají problém sehnat lékaře. Bojí se, že je nechají zemřít

  19:03
HIV pozitivní lidé mají problém objednat se především k zubaři, obtížné je pro ně sehnat i chirurga, který by je odoperoval. Ze zákona má každý pacient s akutními zdravotními problémy právo být ošetřen, zkušenosti však hovoří jinak. I proto se někteří diagnostikovaní obávají, že je odkládaná lékařská pomoc může stát život.
Fotogalerie1

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Markétě lékaři řekli, že je HIV pozitivní, v roce 2002. Svoji nemoc před okolím tají, při návštěvě lékaře ji však nahlásit musí. Navíc ji má uvedenou ve zdravotní kartě. Zřejmě i proto se setkala s nestandardním přístupem.

„Měla jsem zubaře na Bulovce a dostala jsem doporučení na zubaře v Plzni. Byla jsem tam jednou. Potom se mi stalo, že jsem měla urgentní bolest zubu a potřebovala jsem s tím něco udělat nebo zub vytrhnout,“ popisuje Markéta. Zavolala tedy svému zubaři, který jí řekl, že už ji nestihne vzít před víkendem, ale kdyby problémy přetrvávaly, ať zavolá do nemocnice a někdo z jeho kolegů ji ošetří.

Co je HIV?

Virus HIV napadá imunitní systém organismu. Zatím je nevyléčitelný. Ve chvíli, kdy virus působí v těle léta a nijak se proti němu nebojuje, klesne počet buněk CD4 (dirigenti imunitní obrany) na minimum – tomuto stavu se říká AIDS. Tělo se v té chvíli nedokáže bránit proti infekcím a nádorům.

Virus HIV se přenáší krví a tělesnými tekutinami, proto by měli HIV pozitivní předem informovat lékaře o své diagnóze. Mezinárodní studie však dokazují, že pokud pacient dodržuje léčbu, tedy bere pravidelně antiretrovirotika, jeho virová nálož klesá až na nulu. Pokud je po půl roce virová nálož pod hranicí detekce, pacient není nakažlivý.

V dalším týdnu se bolest zubů stupňovala, proto zavolala do nemocnice, jestli by jí nemohl ošetřit někdo jiný. „Přijela jsem, oni mě nasměrovali, kde se mám hlásit. Sestřička vyšla a vzala si ode mě kartu. Po chvíli vyšla jiná sestra a řekla mi, že mě mezi normálními pacienty vzít nemůžou, protože na mě nemají připravené prostředí,“ řekla Markéta. Od sestry pak dostala doporučení, ať kontaktuje nějakého jiného soukromého zubaře, třeba v Praze.

Pro Markétu to byl šok. Přes právníka Jakuba Tomšeje pak podala na zubaře stížnost. Následně jí z nemocnice oznámili, že skutečně došlo k pochybení a že se omlouvají. „Pan Tomšej na to reagoval, že mu tato omluva nepřijde dostačující a že by požadoval další šetření. Oni odpověděli, že se vlastně nic nestalo a že v ordinaci nemám ani kartu. Případ teď dál s Tomšejem řešíme,“ uzavřela Markéta.

Se zážitkem se vyrovnala, nicméně pořád má strach, co se bude dít dál. „Je to traumatizující. Teď šlo o zuby, ale co když mi příště půjde o život a někdo se zachová podobně jen proto, že se mu nechce? V člověku to vyvolá strach,“ uzavřela Markéta.

„Nejsme na vás hygienicky vybavení“

Podobné zkušenosti má i Michal Jettmar, který pracuje jako fundraiser v neziskové organizaci Rozkoš bez rizika. Poté, co mu před sedmi lety sdělili diagnózu, hledal dentistu poměrně dlouho. Když ho odmítli v jedné ordinaci, zkoušel další.

„Vybral jsem si moderní kliniku v Praze, kde jsem doufal, že budou mladí lékaři, kteří tomu rozumí nebo to pochopí,“ uvedl Jettmar. Snažil se objednat a přes telefon jim rovnou sdělil svoji diagnózu. Vyzvali ho, aby chvilku počkal. Pak mu řekli, že na lidi jako on nejsou hygienicky vybavení. „Zeptal jsem se, jestli to znamená, že tam po pacientech neuklízí. On mi odpověděl, že uklízí, ale doporučil mi jít na Bulovku, kde je v rámci HIV centra i zubař,“ shrnul Jettmar. Nebylo mu ale jasné, proč by nemohl chodit k běžnému zubaři. 

Také on se obrátil se žádostí o pomoc na právníka. Zastal se ho magistrát, který dal zubařce důtku. Nakonec si Jettmar našel dentistu v Plzni.

Další ponižující zážitek pro něj byl, když šel doprovodit partnera na pohotovost v Praze ve Spálené. „Řekl jsem mu: ‚Hlavně nezapomeň upozornit doktorku‘, tak to doktorce oznámil. Ta řekla, že jo, a sestra zvedla hlavu a řekla: ‚To si snad děláte srandu‘.“

Úspěšná léčba sníží infekčnost až na nulu

Jettmar má i další zkušenosti s diskriminací ve zdravotních službách. Když se sestra dozvěděla, že je diagnostikovaný, odmítla mu dát injekci. Předala mu ji s tím, že mu ji píchnou na Bulovce v HIV centru. S rozbalenou injekcí šel tedy přes celý areál, aby mu ji aplikovali.

„Případů je spousta a je hrozné, že to lidi neřeší. Je to ponižující, když vám řeknou, že na vás nejsou hygienicky vybavení. Můžete být s tou diagnózou srovnaný, ale tohle vás vnitřně zdrtí,“ posteskl si Jettmar.

Nebezpečí nákazy je přitom u úspěšně léčeného pacienta v podstatě nulové.  „Úspěšná antiretrovirová léčba dokáže virovou nálož potlačit pod hranici detekce a tím pádem sníží infekčnost pacienta. V případě efektivní protivirové léčby, kdy má pacient opakovaně virovou nálož pod mez detekce, lze prakticky označit pacienta ze neinfekčního,“ vysvětluje Milan Zlámal z Kliniky infekčních nemocí Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Podle Zlámala je důležité pravidelné užívání léků a sledování pacienta. Pak stačí dodržovat standardní zásady prevence. „Zdravotnický personál by měl ke všem pacientům přistupovat tak, jako by byli infekční – kromě HIV hrozí i nákazy jinými nemocemi, například virovou hepatitidou B nebo C.“

Větší riziko hrozí u lidí neléčených, tedy hlavně těch, kteří o své infekci nevědí. Podle epidemiologů jich v Česku může být až sedm set.

Obtížně se shání chirurg

Diagnostikovaných pacientů bylo v Česku loni podle zprávy Státního zdravotního ústavu 3 160. O jejich diskriminaci v přístupu ke zdravotnické a dentální péči informovala i Zpráva o dodržování lidských práv z roku 2016. Z ní vyplývá, že stát ve většině případů nezasáhl, neboť osoby s HIV/AIDS často dávaly přednost utajení svého stavu před podáním stížnosti. 

Na to naráží i právník České společnosti AIDS pomoc Jakub Tomšej. Většina pacientů s touto diagnózou se podle něj setká s nestandardním jednáním v ordinaci, ale bojí se bránit i z obav před medializací případu. Tomšej jim přesto doporučuje se ozvat, hlavně proto, aby se dočkali potřebného ošetření. 

Poměrně obtížné je pro diagnostikované sehnat i chirurga. „Měl jsem pacienta, který potřeboval vyměnit kloub. Předávali si ho z nemocnice do nemocnice a trvalo zhruba rok, než se našel někdo, kdo by ho odoperoval,“ řekl Tomšej.

Nejobtížněji se však podle něj lidem s diagnózou shání právě zubař. „Z laického pohledu to dává smysl, že zubaři nechtějí do své ordinace kohokoli, ale z pohledu systému a ministerstva zdravotnictví má každý zubař povinnost přijmout všechny pacienty a musí být hygienicky připravený na všechny nakažlivé pacienty,“ řekl Tomšej.

HIV pozitivní mají zase povinnost lékaře informovat o své diagnóze. „Setkal jsem se s případy, hlavně tedy mimo Prahu, kde nebyli schopní si najít zubaře, protože byli odmítnuti kamkoli přišli nebo zavolali, což už zavání systémovým problémem,“ shrnul Tomšej. Problém přitom nevidí ve zvůli lékařů, ale v neinformovanosti. Věří, že jen neznají své povinnosti.

Šmucler: Je to kampaň

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler iDNES.cz sdělil, že o těchto problémech roky neslyšel. V poslední době se k němu ale téma dostává. Podle něj jde o součást kampaně jedné, možná několika neziskových organizací, které „zkoušejí“ stomatology a snaží se je nachytat. To prý ničí původní bezproblémovou akceptaci těchto pacientů.

„Teď se vyvolal strach z HIV pacientů. Lékaři se bojí a nechtějí udělat chybu, když s pacientem přichází aktivistický právník,“ uvedl Šmucler a dodal, že by byl rád, kdyby aktivisté nevyvolávali napětí mezi zubaři a pacienty. 

Sám nepokládá za špatné, pokud zubař upozorní HIV pozitivního na existenci speciální ordinace v rámci HIV centra. „Ta má i speciálně vyšší úhrady od pojišťoven, které kompenzují složitější režim a vyšší náklady pro ošetření takového pacienta,“ konstatoval Šmucler s tím, že kapacitně tyto ordinace dostačují a pacienti jsou s nimi spokojení.

Jak ale ukazují případy Markéty a Michala Jettmara, nemusí to být vždy pravda. Ne všichni jsou s HIV centry spokojení a někteří by uvítali možnost si zubaře vybrat.

Šmucler nyní jedná s pojišťovnami o vzniku celorepublikové a hustší sítě specializovaných ordinací pro případ nového „rozjezdu“ HIV epidemie. „Standardní ordinace by měla takového pacienta ideálně asi objednávat na konec pracovní doby, což přináší konflikty s nedodržením objednací lhůty na konci dne a další,“ sdělil Šmucler a dodal, že pokud zubař pacienta věrohodně odmítá ošetřit, tak s ním bude vedeno disciplinární řízení.

Život s HIV: odmítání lékařů i zákaz pití ze skla | (2:05) | video: Matěj Smlsal, iDNES.cz

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Vlak najel v Nymburku do kamení v kolejišti, hasiči evakuovali stovku lidí

V Nymburku najel odpoledne vlak do kamení v kolejišti na železničním přejezdu. Provoz je kvůli nehodě omezený, hasiči evakuovali asi stovku cestujících, informoval mluvčí Správy železnic pro...

7. dubna 2025  18:12

Když nezrušíte odvetná opatření, přijdou cla ve výši 50 procent, pohrozil Trump Číně

Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši 50 procent, pokud Peking nezruší odvetná opatření vůči americkým clům, sdělil americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth...

7. dubna 2025  17:45,  aktualizováno  18:04

Fridrichové odepřeli přístup do Sněmovny. Případ nechá prověřit Pekarová Adamová

Novinářka Nora Fridrichová přišla o akreditaci pro vstup do Poslanecké sněmovny ČR. Oznámení jí přišlo z nepodepsaného parlamentního e-mailu, uvedla bývalá reportérka České televize na síti X....

7. dubna 2025  18:02

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

7. dubna 2025

Jako přistávající UFO. Liberec ukázal, jak bude vypadat nová lanovka na Ještěd

Vedení Liberce představilo konečný design lanovky na Ještěd. Technické řešení počítá s jednou velkou kabinou na dvou lanech, jejíž podobu navrhlo pražské studio Anna Marešová designers. Nová lanovka...

7. dubna 2025  17:50

VIDEO: Britský expremiér Johnson vyrazil na safari, klovl ho pštros

Bývalý britský premiér Boris Johnson vyrazil s rodinou na výlet. Narazili na něm i na pštrosa. A když se pták naklonil otevřeným okénkem dovnitř auta, klovl politika do ruky. Johnson se nezdržel...

7. dubna 2025  16:57

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Plameny i exploze. Požár rodinného domu způsobila závada na komínu

V pondělí brzy ráno pohltily plameny dům i přilehlý přístřešek v Žampachu na Orlickoústecku. K požáru vyjížděly čtyři jednotky hasičů, kterým se během půl hodiny podařilo dostat plameny pod kontrolu....

7. dubna 2025  16:54

Rouček končí v SOCDEM, vadí mu jednání s ANO. Všechno je možné, říká Zaorálek

Sociální demokracie přišla o další známou tvář. Stranu opouští bývalý europoslanec Libor Rouček, který špičkám strany Janě Maláčové a Lubomíru Zaorálkovi vyčetl, že tajně vyjednávají o místa pro...

7. dubna 2025  15:41,  aktualizováno  16:30

Celní válka dusí americké akcie. Obchodování zahájily prudkým poklesem

Akcie ve Spojených státech zahájily obchodování prudkým poklesem. Hlavní akciové indexy se pohybují nejníže za poslední rok. Investoři dál reagují na obchodní spory a dění kolem amerických cel a...

7. dubna 2025  16:17,  aktualizováno  16:26

Cyklistka zemřela po srážce s autem. 96letého šoféra prověřují policisté

Tragickou nehodu, která se stala poblíž hranic s Rakouskem, vyšetřují jindřichohradečtí policisté. Šestadevadesátiletý řidič Škody Felicie se střetl s cyklistkou, která se při srážce vážně zranila....

7. dubna 2025  16:06,  aktualizováno  16:16

Nevadí mi být drsným střelcem, říká Dvořák z pražské ODS. Stranu neopustí

Kdysi se o něm říkalo, že je drsný střelec a kontroverzní politik. Jako pražský radní, starosta Prahy 1 či jako řadový zastupitel si vysloužil nálepku vlivného zákulisního hráče. On sám se tak necítí...

7. dubna 2025  16:13

Asijské akciové trhy se prudce propadly, reagují na Trumpova cla

Akcie na burzách v Asii zahájily týden prudkým poklesem, v Hongkongu podle hlavního indexu odepisují téměř 13 procent, v Číně skoro devět procent. Výrazně ztrácejí také akcie v Japonsku a dalších...

7. dubna 2025  9:24,  aktualizováno  16:02